• TLM 170 R - Zdjęcie nr 1
    TLM 170 R - Zdjęcie duże nr 1
  • TLM 170 R - Zdjęcie nr 2
    TLM 170 R - Zdjęcie duże nr 2

TLM 170 R

Pierwszy mikrofon Neumanna wykonany w technologii beztransformatorowej
Nr. katalogowy: N007165
Wybierz kolor:
Zapytaj o dostępność

Pierwszy mikrofon Neumanna wykonany w technologii beztransformatorowej

Jest to pierwszy mikrofon Neumann wykonany w technologii bez użycia transformatorów. Posiada on pięć charakterystyk kierunkowości, które mogą być wybierane z poziomu mikrofonu lub zdalnie, a także przełączniki wstępnego tłumienia sygnału oraz filtra dolnozaporowego. Doskonałe właściwości odnoszące się do zakresu odbieranego poziomu ciśnienia akustycznego sprawiają, że ten mikrofon idealnie nadaje się na przykład do nagrywania instrumentów dętych.

TLM 170R* był pierwszym mikrofonem współpracującym ze znakomitą technologią fet 100. Oprócz symetrycznego stopnia wyjściowego zbudowanego bez użycia transformatorów, wyróżnia go jeszcze ekstremalnie niski poziom szumów własnych oraz niesamowity zakres dynamiki.

Pięć charakterystyk kierunkowości jest wybieranych za pośrednictwem przełącznika obrotowego. Szósta jego pozycja, oznaczona jako „R”, pozwala na zdalne kontrolowanie charakterystyki kierunkowości z poziomu zasilacza N 248. W tym celu nie ma konieczności użycia specjalnego przewodu.

Z tyłu mikrofonu znajduje się przełącznik tłumienia sygnału o 10 dB przydatny podczas obecności sygnałów o ekstremalnie wysokim poziomie ciśnienia akustycznego, a także przełącznik filtra górnoprzepustowego, który pozwala wyeliminować zakłócenia wynikające ze sposobu użytkowania mikrofonu.

Zastosowania

Mikrofon pojemnościowy TLM 170 R posiada konstrukcję z wykorzystaniem dużej membrany i kilka charakterystyk kierunkowości. Cechuje go bardzo transparentne brzmienie, w odróżnieniu od niektórych innych naszych mikrofonów, które mają wyraźnie swój własny charakter.

Z tego też powodu ten mikrofon może być użyty w wielu różnorodnych aplikacjach podczas prac w profesjonalnych studiach nagraniowych, w trakcie nadawania sygnałów, nagrywania filmów i programów telewizyjnych, a także wszelkiego typu produkcji o charakterze półprofesjonalnym. Charakterystyka kierunkowości może być ustawiona z poziomu mikrofonu lub też zdalnie kontrolowana za pośrednictwem specjalnego zasilacza N 248.

Właściwości akustyczne

Przednia strona mikrofonu jest oznaczona logiem Neumann. Kapsuła z dużą membraną została umieszczona wewnątrz główki wykonanej z metalowej siatki. Układ ten cechuje się bardzo wyrównaną charakterystyką częstotliwości w przypadku wszystkich charakterystyk kierunkowości i przy bardzo szerokim zakresie kątowym jego pracy. Wykresy charakterystyk są płaskie i równoległe do krzywej częstotliwości dla 0° aż do 10 kHz w przypadku źródła sygnału znajdującego się pod kątem w zakresie ± 100°.

Takie właściwości pracy sprawiają, że TLM 170 R ma bardzo wyrównaną charakterystykę w polu rozproszonym w odniesieniu do wszystkich wykresów biegunowości. Jest to szczególnie ważne w przypadku użycia go w środowiskach o dużym pogłosie, ponieważ więcej odbić sygnału odbieranych jest przez mikrofon z różnych kierunków. Podczas nagrywania informacja akustyczna nie jest zmieniana przez właściwości akustyczne mikrofonu. Taka charakterystyka jest uzyskiwana bez konieczności uciekania się do efektów korekcji właściwości rezonansowych.

Oprócz tego ten mikrofon cechuje się doskonałymi właściwościami charakterystyki impulsowej, co pozwala na wierne reprodukowanie wszystkich transjentów w materiale muzycznym oraz mowie, bez żadnej koloryzacji. Kapsuła jest elastycznie zamontowana w celu uniknięcia zakłóceń o charakterze strukturalnym, które mogą pojawić się podczas jego użytkowania.

Charakterystyki kierunkowości

Oprócz zwykle wykorzystywanych charakterystyk kierunkowości: wszechkierunkowej, kardioidalnej oraz ósemkowej, mikrofon TLM 170 R ma jeszcze dodaną charakterystykę hyperkardioidalną oraz kardioidalną szerokokątną. W porównaniu do standardowej charakterystyki kardioidalnej, charakterystyka hyperkardioidalna bardziej efektywnie ogranicza dźwięki dochodzące z boku mikrofonu. Charakterystyka kardioidalna szerokokątna jest szczególnie użyteczna podczas nagrywania dużych źródeł dźwięku.

Zdalna kontrola

Zasilacz N 248 kontroluje zdalnie charakterystykę kierunkowości przez różnicowanie napięcia zasilania fantomowego. Zakres zmian wynosi ±3 V względem nominalnej wartości 48 V. (Zgodnie ze standardem DIN dopuszczalne zmiany wynoszą ±4 V.)

Przełącznik obrotowy w mikrofonie musi znajdować się w pozycji R (= zdalna kontrola). W tej pozycji przełącznika TLM 170 R analizuje napięcie zasilania fantomowego i na tej podstawie wybiera odpowiednią charakterystykę kierunkowości. Podobnie jak w przypadku typowego mikrofonu wykorzystywany jest standardowy 3-pinowy przewód połączeniowy. Długość tego przewodu może wynosić nawet do 300 metrów.

Właściwości elektryczne

Oznaczenie TLM odnosi się do skrótu „transformerless microphone”. W technologii TLE typowe transformatory wyjściowe zostały zastąpione przez układy elektroniczne. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych transformatorów, układy te zapewniają znakomite tłumienie sygnałów synfazowych, a także zapobiegają przenikaniu zakłóceń radiowych, które mogą pojawiać się w przypadku symetrycznych sygnałów audio.

Użycie na statywach

TLM 170 jest dostarczany z uchwytem bocznym z możliwością pochylania mikrofonu, który pozwala na umieszczenie go na wysięgnikach lub statywach. Uchwyt jest wyposażany w elementy gumowe, które efektywnie zabezpieczają mikrofon przed wstrząsami mechanicznymi. Jeśli będzie to koniczne, może być on również zamontowany z drugiej strony mikrofonu.

Gdy korzystamy z przewodu IC 4 (na przykład w przypadku mikrofonu podwieszanego pod sufitem z użyciem wieszaka audytoryjnego MNV 87), uchwyt boczny musi być zdemontowany. W takiej sytuacji mikrofon powinien być podłączony do obrotowego złącza znajdującego się na przewodzie.

Filtrowanie i tłumienie sygnału

Mikrofon TLM 170 R posiada przełącznik tłumienia sygnału o 10 dB, którego użycie pozwala zapobiec przeciążeniu stopnia wejściowego współpracującego urządzenia. Drugi przełącznik z tyłu mikrofonu umożliwia tłumienie częstotliwości leżących poniżej 100 Hz, a tym samym eliminowanie niepożądanych zakłóceń o charakterze strukturalnym.

Bezpieczeństwo pracy

Wszystkie odsłonięte powierzchnie kapsuły, włączając w to membrany, są uziemione. Ta technologia sprawia, że są one wysoce odporne na zakłócenia elektryczne i atmosferyczne oraz zanieczyszczenia drobinami pyłu.

*Konstrukcja mikrofonu jest opatentowana przez Georg Neumann GmbH w określonych krajach.

 

Informacje dodatkowe

Dane techniczne

Mikrofon przewodowy/bezprzewodowy Mikrofon przewodowy
Zastosowanie Mikrofon studyjny
Przetwornik mikrofonowy Ciśnieniowo-gradientowy
Charakterystyka kierunkowości Dookólna, szeroka kardioida, kardioida, hiperkardioida, ósemkowa
Pasmo przenoszenia 20-20000 Hz
Napięcie wyjściowe 10 dBu
Poziom szumów 26 dB
Wymiary 60x152 mm (średnica x długość)
Waga 625 g
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) 144 dB (THD <0,5%)
Czułość 8 mV/Pa
Złącze XLR3F
Pobór prądu 3 mA
Napięcie zasilania 48 V ±4 V
Impedancja 50 Ω