• TLM 193 - Zdjęcie nr 1
    TLM 193 - Zdjęcie duże nr 1

TLM 193

Mikrofon o dużej membranie i prostej budowie oraz kardioidalnej charakterystyce kierunkowości
Nr. katalogowy: N008381
Zapytaj o dostępność

Mikrofon o dużej membranie i prostej budowie oraz kardioidalnej charakterystyce kierunkowości

Mikrofon o dużej membranie i prostej budowie, lecz pozostający bez kompromisów w sferze jakości, posiadający kardioidalną charakterystykę kierunkowości i klasyczny design.

TLM 193* to mikrofon o dużej diafragmie i kardioidalnej charakterystyce kierunkowości. Neumann, z pomocą tego urządzenia, kontynuuje swą tradycję i oferuje hi-endową technologię za cenę osiągalną przez muzyków i realizatorów w domowych studiach nagraniowych.

Mikrofon ten używa układu beztransformatorowego, co sprawia, że cechuje go niezwykle niski poziom szumów własnych i duży zakres dynamiki.

Charakterystyka kierunkowości pozostaje niezmieniona w zakresie dużego kąta padania. Dzięki temu nawet dźwięki pochodzące z bocznych stron są odwzorowywane wiernie i bez przebarwień. Nieosłoniona część kapsuły posiada potencjał uziemienia, co powoduje, że mikrofon ten jest odporny na typowe zakłócenia i zanieczyszczenia. W zestaw wchodzi również obrotowe mocowanie.

Możliwości zastosowania:

TLM 193 to mikrofon z kardioidalną charakterystyką kierunkową, przeznaczony do użytku w warunkach profesjonalnego studia i występów na żywo. Jest idealny do profesjonalnych produkcji, dla muzyków i projektów studyjnych.

Wykres biegunowy:

TLM 193 posiada kapsułę o dużej diafragmie i kardioidalną charakterystykę kierunkowości.

Właściwości akustyczne:

TLM 193 odbiera źródła dźwięku od frontu, gdzie posiada logo firmy Neumann. Kapsuła o dużej diafragmie, zamontowana w siatkowej główce, ma bardzo gładkie pasmo przenoszenia dla każdego z wykresów biegunowych przy szerokim kącie akceptacji. Krzywe wykresu pozostają równe i równoległe do krzywej częstości kąta 0o aż do częstotliwości 10kHz przy kącie odbioru rzędu ± 100°.

TLM 193 wyróżnia się na tle innych dookólnych przetworników ciśnieniowych, w których pasmo przenoszenia w warunkach bezechowych oraz rozproszonych nigdy nie jest jednolite. Mikrofon ten ma bardzo jednolite pasmo przenoszenia w warunkach rozproszonych dla każdego z wykresów biegunowych. Jest to ważne w przypadku przestrzeni łatwo odbijających dźwięki, w których więcej odbić dociera do mikrofonu z różnych stron.

Właściwości akustyczne w żadnym stopniu nie tracą na swojej jakości tonalnej przy nagrywaniu za pomocą mikrofonu TLM 193. Cechę tę urządzenie osiąga nawet bez uciekania się do efektów korekcji wydźwięku. Mikrofon idealnie zachowuje charakterystykę impulsową przy przetwarzaniu wszystkich zjawisk chwilowych w muzyce i mowie, pozostawiając je bez przebarwień.

Właściwości techniczne:

Skrót TLM należy rozwinąć jako "transformerless microphone" - mikrofon beztransformatorowy. Dzięki technologii TLM, standardowy transformator wyjściowy zastąpiony został układem elektronicznym.

Tak samo, jak w przypadku transformatorów, układ ten zapewnia dobry poziom tłumienia sygnału współbieżnego i zapobiega zakłóceniom pochodzącym z częstotliwości radiowych, które mogłyby wpłynąć na zbalansowany sygnał audio.

W porównaniu do innych mikrofonów, poziom szumów własnych w mikrofonie TLM 193 jest wyraźnie niższy. Jest on zdolny do radzenia sobie z ciśnieniem dźwięku do 140 dB, bez występowania przesterowań, a jego zakres dynamiki wynosi 130 dB (według charakterystyki częstotliwościowej A).

Bezpieczeństwo użytkowania:

Wszystkie nieosłonione części kapsuły mikrofonowej, w tym diafragmy, posiadają potencjał uziemienia. Technologia ta czyni je niezwykle odpornymi na zakłócenia elektryczne i atmosferyczne, a także zanieczyszczenia powodowane mikroskopijnymi drobinami kurzu.

Kapsuła została zamontowana elastycznie, co zapobiega powstawaniu hałasów pochodzących z urządzenia mogących źle wpłynąć na działanie mikrofonu.

Pasmo przenoszenia modelu TLM 193 pozostaje niezmieniona aż do wartości 20 Hz. Nawet sygnały o bardzo niskiej częstotliwości przetwarzane są bez przebarwień.

Oznacza to, że mikrofon jest bardziej wrażliwy na częstotliwości poddźwiękowe, pochodzące z hałasów strukturalnych bądź spowodowanych wiatrem czy zjawiskiem "pop-noise".

Aby uniknąć wszelkich zakłóceń spowodowanych niskimi częstotliwościami, zaleca się stosowanie elastycznego zawieszenia EA 1, pop filtru PS 15 lub osłony wietrznej WS 89.

*Wygląd mikrofonu jest zarejestrowanym wizerunkiem i stanowi własność Georg Neumann GmbH w określonych krajach.