MO 2000 Set

Mikrofon optyczny MO 2000 Set
Nr. katalogowy: 500488
Zapytaj o dostępność

Mikrofon optyczny MO 2000 Set

Charakterystyka ogólna

Założenia konstrukcyjne
W przypadku mikrofonu optycznego światło generowane przez LED jest kierowane na membranę odbłyskową za pośrednictwem przewodu światłowodowego (transmitter optical waveguide). Membrana odbija część światła na falowodowy odbiornik optyczny. Gdy membrana porusza się na skutek działania fali dźwiękowej, pojawia się również zmiana w postaci odbitej wiązki światła. Skutkuje to przekazywaniem na odbiornik falowodowy mniejszej lub większej ilości światła. Znajdująca się na końcu odbiornika falowodowego fotodioda konwertuje zmiany intensywności światła na sygnały elektryczne.

Zalety
Optyczna zasada działania mikrofonów jest jedyną, w której główka mikrofonu oraz elektronika mogą być umieszczone z dala od siebie.

Elementy składające się na akustyczno-optyczną główkę mikrofonową MO 2000 H (średnica zewnętrzna 1/2”) są wykonane z plastiku, który jest odpowiedni do użycia w obszarach występowania substancji agresywnych chemicznie (gazy, sole, wilgoć), a także promieniowania. Wszystkie części główki mikrofonu, włączając w to falowód optyczny, są wolne od metali; nie przepływa przez nie prąd elektryczny.

Zastosowania
Te zalety sprawiają, że mikrofon optyczny może być użyty w takich warunkach, w których inne mikrofony nie są odpowiednie.
Na przykład mikrofony optyczne mogą być użyte w obszarach potencjalnie zagrożonych wybuchem, w akustycznym monitorowaniu obiektów osuszania gazu (IAS MO 2000 SET). W takim przypadku mikrofon może „wykrywać” nieznaczne wycieki, które ze względu na swe niewielkie rozmiary mogą nie być diagnozowane przez czujniki ciśnienia ani też przez inne systemy monitorowania.

W zastosowaniach medycznych, mikrofon optyczny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku tomografii rezonansu magnetycznego (MRI), na przykład w celu utrzymania komunikacji z pacjentem w trakcie skanowania MRI lub tez uzyskania aktywnej redukcji szumów w MRI. Mikrofon optyczny nie zakłóca procesu obrazowania, a równocześnie jego praca nie jest zakłócana przez bardzo silne pole magnetyczne wytwarzane przez tomograf i współpracujące z nim urządzenia.

W technikach pomiarowych, mikrofon optyczny jest idealnym rozwiązaniem w laboratoriach EMI/EMC, ponieważ nie ma on wpływu na pola elektryczne. W tym przypadku funkcjonuje on jak „ucho przy telefonie komórkowym”.

Zawartość pakietu
  • 1 mikrofon optyczny z przewodem optycznym MO 2000 H (3 m)
  • 1 jednostka centralna MO 2000 CU
  • 1 zasilacz sieciowy z adapterami gniazd (EU, UK, US)
  • 1 pokrowiec ochronny
  • 1 instrukcja obsługi

Dane techniczne

Zastosowanie Mikrofon optyczny
Charakterystyka kierunkowości dookólna (wielokierunkowa)
Pasmo przenoszenia 20 Hz do 40 kHz (+/-6 dB)
Temperatura pracy MO 2000 H: -10 °C do +70 °C; MO 2000 CU: 0 °C do +40 °C MO 2000 H
Poziom wyjściowy 15 mV/Pa (potencjometr w środkowej pozycji, switch set to 0 dB)
Zasilanie 100-240 V AC do 12 V DC, 5.4 W zasilacz sieciowy z adapterami gniazd
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) 134 dB
Czułość 15 mV/PA
Pobór prądu 120 mA
Impedancja 330 Ω asymetrycznie / 660 Ω symetrycznie