• M 149 Tube Single - Zdjęcie nr 1
    M 149 Tube Single - Zdjęcie duże nr 1

M 149 Tube Single

Uniwersalny mikrofon lampowy najwyższej klasy, z unikalną charakterystyką dźwiękową oraz kompleksowym zakresem ustawień, obejmujących 9 charakterystyk kierunkowych oraz siedmiopoziomowy filtr górnoprzepustowy! Kapsuła pochodzi z legendarnych modeli U 47 oraz M 49.
Nr. katalogowy: N008391
Zapytaj o dostępność

Uniwersalny mikrofon lampowy najwyższej klasy, z unikalną charakterystyką dźwiękową oraz kompleksowym zakresem ustawień, obejmujących 9 charakterystyk kierunkowych oraz siedmiopoziomowy filtr górnoprzepustowy! Kapsuła pochodzi z legendarnych modeli U 47 oraz M 49.

Uniwersalny mikrofon lampowy najwyższej klasy, z unikalną charakterystyką dźwiękową oraz kompleksowym zakresem ustawień, obejmujących 9 charakterystyk kierunkowych oraz siedmiopoziomowy filtr górnoprzepustowy! Kapsuła pochodzi z legendarnych modeli U 47 oraz M 49.
 
Mikrofon lampowy M 149* jest mikrofonem dwumembranowym o zmiennej charakterystyce. Kapsuła k 49, znana z legendarnych modeli U 47 i M 49, została połączona z lampą pełniącą funkcję konwertera impedancji. Odwrotnie niż w przypadku wcześniejszych koncepcji – korzystających z transformatora – mikrofon ten dopełnia beztransformatorowy obwód wyjściowy. Mikrofon M 149 może więc korzystać z bardzo długich kabli bez ryzyka zabarwienia dźwięku.
 
Dwa przełączniki suwakowe zostały umieszczone pod dużym, otwartym akustycznie grillem. Przełącznik na przedzie umożliwia wybór dziewięciu charakterystyk kierunkowych. Przełącznik suwakowy na tylnej części reguluje siedmiostopniowy filtr górnoprzepustowy, co pozwala na bardzo delikatną regulację częstotliwości obcinania.
 
Zastosowanie
Wybierać można spośród dziewięciu wykresów biegunowych, co czyni ten mikrofon idealnym do szerokiego zakresu zastosowań przy nagrywaniu.
 
Tak jak w przypadku jego poprzedników, M 149 Tube jest wyśmienitym mikrofonem wokalowym, nie tylko z powodu kapsuły, lecz także z racji nowoczesnego obwodu elektrycznego, który charakteryzuje się wyjątkowo niskim poziomem szumów.
 
Charakterystyka akustyczna
Mikrofon lampowy M 149 Tube zbiera dźwięki od frontu, który jest ozdobiony logo Neumann. W części frontowej znajduje się również przełącznik wyboru wykresów biegunowych.
 
Kapsuła jest zamontowana na elastycznym zawieszeniu wewnątrz głowicy, celem eliminacji szumów własnych. Powierzchnia pod kapsułą przypomina stożek, co ma na celu rozpraszanie dźwięków odbijających się od powierzchni czułej akustycznie, znajdującej się powyżej. Umożliwia to uniknięcie interferencji z pierwotną falą dźwiękową docierającą bezpośrednio do kapsuły.
 
Kapsuła jest otoczona dużą siatką, którą cechuje duża otwartość, co zwiększa realistyczność reprodukowanego dźwięku.
 
Wykresy biegunowe
Za pomocą przełącznika wykresów biegunowych można wybrać jedną z dziewięciu charakterystyk kierunkowych: wszechkierunkową, szerokokątną kardioidalną, kardioidalną, hiperkardioidalną, ósemkową oraz wykres pośredni pomiędzy każdym z ustawień głównych.
 
Charakterystyka elektryczna
Obwód mikrofonu pojemnościowego M 149 został zaprojektowany tak, aby zostawić w tyle tradycyjne schematy obwodowe. Zastosowaliśmy lampę trójelektrodową i połączyliśmy jej wyjątkową charakterystykę przenoszenia z zaletami wypróbowanego przez nas beztransformatorowego obwodu wyjściowego.
 
Naszym celem było zapewnienie większej możliwości kontroli akustycznej danego pomieszczenia dla sygnału audio biegnącego z kapsuły do obwodu wyjściowego.
 
Ostatnim etapem projektu jest zintegrowany wzmacniacz, zaprojektowany specjalnie dla tego rodzaju zastosowań. Charakteryzuje go bardzo niski poziom zniekształceń (THD < 0,002% przy ± 10 V), bardzo niski poziom szumów własnych oraz wysoka moc prądu wyjściowego.
 
W efekcie, obwód lampowy jest zupełnie niesprzężony z wyjściem mikrofonowym, a na jego krzywą charakterystyki częstotliwościowej nie będą miały wpływu bardzo wysokie poziomy sygnału lub zróżnicowane warunki lokalne.
 
Niższa impedancja wyjściowa oraz wyższa moc prądu wyjściowego pozwala na stosowanie długich kabli (do 300 m długości), bez ryzyka degradacji jakości sygnału audio.
 
Wzmacniacz pojemnościowy zmienia wysoką impedancję kapsuły i wzmacnia sygnał audio o 10 dB, zapewniając optymalną specyfikację operacyjną. Wrażenie robi szeroki zakres dynamiczny, gdzie szczytowa wydajność może wynosić ±10 V przy 20 mA.
 
Idealny punkt roboczy mikrofonu jest utrzymywany przez cały okres jego funkcjonowania. Poziom prądu anodowego oraz napięcie żarzenia są stale regulowane. Obwód czujnikowy monitoruje i kompensuje każdy spadek napięcia w kablu mikrofonu. Lampa rozgrzewa się stopniowo przy użyciu prądu wstecznego, co gwarantuje długi czas użytkowania. Optymalne warunki użytkowania są osiągane w bardzo krótkim czasie.
 
Filtr
Siedmiopozycyjny przełącznik suwakowy jest umieszczony na tylnej części mikrofonu. Za jego pomocą można aktywować filtr górnoprzepustowy, wzrastający półoktawowo w zakresie pomiędzy 20 Hz a 160 Hz (-3 dB). Filtr ten jest pomocny w tłumieniu dudnienia wywoływanego przez klimatyzację lub silny wiatr.
 
Dodatkowo, filtr ten jest skutecznym narzędziem kontrolowania sygnału audio, gdy mikrofon jest używany w bezpośredniej bliskości od źródła dźwięku, co inaczej miałoby wpływ na nagrywany materiał.
 
Zestaw zawiera:
Specjalnie zaprojektowany zasilacz N 149 A zasila mikrofon M 149 za pomocą ośmiordzeniowego kabla. Złącze wyjściowe dla sygnału audio jest trzybolcowym złączem XLR. Sygnał wyjściowy jest symetryzowany.
 
Mikrofon jest oferowany w zestawie, który jest pakowany w atrakcyjny aluminiowy futerał wraz z ośmiordzeniowym kablem, zasilaczem N 149 A z wtyczką sieciową, zawieszeniem elastycznym EA 170 oraz osłoną przeciwkurzową.

*Wzornictwo mikrofonu jest chronione znakiem towarowym Georg Neumann GmbH w niektórych państwach.