• KU 100 - Zdjęcie nr 1
    KU 100 - Zdjęcie duże nr 1

KU 100

Mikrofon binauralny Dummy Head
Nr. katalogowy: N007130
Zapytaj o dostępność

Mikrofon binauralny Dummy Head

Mikrofon binauralny Dummy Head nadal zajmuje należne sobie miejsce, nawet w dobie dźwięku surround. Jest on bardzo polecany przez niektórych inżynierów dźwięku do nagrywania kanałów tylnych.
 
KU 100 jest stereofonicznym mikrofonem binauralnym. Przypomina on wyglądem ludzką głowę i posiada dwie kapsuły mikrofonowe wbudowane w „uszy”. Gdy słuchamy dokonanych za jego pomocą nagrań przez wysokiej jakości słuchawki, mamy wrażenie bycia na scenie podczas koncertu.
 
Doświadczenie stereofoniczności poprzez zastosowanie mikrofonu binauralnego KU 100 Dummy Head przenosi słuchacza na scenę, nie zaś, jak to ma miejsce w przypadku innych przestrzennych technik nagrywania, gdy słuchacz otrzymuje wspomnienie danego wydarzenia akustycznego.
 
Mikrofon Dummy Head ma również inne zastosowania, przykładowo jako przyrząd pomiarowy podczas prowadzenia badań akustycznych. KU 100 może być zasilany fantomowo (48V), za pomocą zewnętrznej jednostki zasilającej albo też wbudowanego akumulatora.
 
Na dole zestawu znajduje się przełącznik wyboru różnych trybów zasilania oraz złącz dla symetryzowanego lub niesymetryzowanego sygnału wyjściowego. W głowę wbudowane są dodatkowe przełączniki tłumienia o wartości 10 dB oraz filtru górnoprzepustowego.
 
Zamysł
Mikrofon KU 100 Dummy Head jest repliką ludzkiej głowy, posiadającą mikrofony wbudowane w jedno i drugie ucho.
 
Gdy zarejestrowany sygnał audio jest odtwarzany przez wysokiej jakości słuchawki, słuchacz doświadcza dźwięków niemal identycznych z tymi, które usłyszałby w miejscu dokonywania nagrania za pomocą mikrofonu Dummy Head (stereofonia sztucznej głowy).
 
Podczas odtwarzania przez głośniki, słyszany dźwięk jest podobny do płynącego z konwencjonalnych mikrofonów stereofonicznych umieszczonych w tej samej pozycji. Jednakże, charakteryzuje się on znakomitą jakością, wykazując wyrazistą głębię przestrzenną.
 
Mikrofon KU 100 Dummy Head jest tak samo prosty w użytku w trakcie produkcji słuchowisk radiowych, jak i nagrań muzycznych, w których akustyka pomieszczenia w tym samym czasie również trafia na nagranie.
 
Dummy Head ma również swój dorobek jako narzędzie pomagające zachować wszelkie rodzaje naturalnych dźwięków. Dodatkowo, Dummy Head jest często używany do badania i dokumentacji wpływu hałasu przemysłowego na osoby w różnych miejscach pracy, mierzonego w warunkach rzeczywistych.

Charakterystyka elektryczna
KU 100 stosuje obwód beztransformatorowy, co ma zaletę w postaci wysokiej pojemności wyjściowej, szybkiej odpowiedzi czasowej oraz ekstremalnie niskiego szumu własnego. Zwykłe transformatory wyjściowe zostały zastąpione obwodami elektronicznymi. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych transformatorów, technika ta zapewnia dobry poziom tłumienia sygnału wspólnego i zapobiega zakłóceniom radiowym, które mogą mieć wpływ na zrównoważony sygnał audio.
 
Dummy Head jest wyposażony w symetryzowane (XLR) i niesymetryzowane (BNC) wyjścia. Mikrofon może być zasilany na trzy sposoby:
  • Za pomocą zewnętrznego zasilania fantomowego P 48,
  • Za pomocą wbudowanego akumulatora
  • Lub za pomocą zewnętrznego źródła prądu zmiennego (dostarczanego wraz z systemem).
Filtr oraz tłumienie
Przełącznik 10 dB umieszczony w „głowie” służy do tłumienia czułości. Drugi przełącznik wybiera częstotliwość obcinania przez filtr górnoprzepustowy: liniową, 40 Hz lub 150 Hz.
 
Zestaw zawiera:
Mikrofon KU 100 oferowany jest w solidnym metalowym futerale wraz z zewnętrzną jednostką zasilania, kablem z pięciobolcową wtyczką XLR oraz kablem przejściowym, rozdzielającym wyjście pięciobolcowe XLR na dwa trójbolcowe złącza XLR.