• BCM 104 - Zdjęcie nr 1
    BCM 104 - Zdjęcie duże nr 1

BCM 104

Mikrofon emisyjny, wyposażony w kapsułę pojemnościową
Nr. katalogowy: N008483
Zapytaj o dostępność

Mikrofon emisyjny, wyposażony w kapsułę pojemnościową

Mikrofon emisyjny, wyposażony w kapsułę pojemnościową, o optymalnej funkcjonalności, czemu służy, między innymi zintegrowana ochrona przeciw podmuchom wytwarzanym przy wymawianiu głosek wybuchowych, tłumienie szumów strukturalnych oraz kardioidalna charakterystyka kierunkowa.

Emocje przekazywane perfekcyjnie pod względem technicznym - to ideał, do spełnienia którego zostały zaprojektowane mikrofony Neumann z serii Broadcast Line. Dostosowane do wymogów profesjonalnych studiów transmisyjnych oraz posiadające jedyny w swoim rodzaju, funkcjonalnie optymalny wygląd zewnętrzny* zapewniają unikalny charakter tych mikrofonów.

Mikrofon BCM 104 posiada kapsułę wyposażoną w membranę o dużej średnicy i cechuje się kardioidalną kierunkowością, co czyni go idealnym do wiernej reprodukcji mowy i muzyki, między innymi również ze względu na płaską charakterystykę częstotliwościową do wartości 3 kHz, stopniowo podbijaną w wyższych częstotliwościach. W razie konieczności, za pomocą wbudowanych przełączników można kompensować efekt bliskości i zmniejszyć czułość mikrofonu o 14 dB. Wszechstronność mikrofonu BCM 104 jest widoczna w wielu zastosowaniach – od serwisów informacyjnych, poprzez konferencje przy okrągłym stole, do teatru radiowego, czy też nagrań muzycznych.

Cechy mechaniczne
Grill mikrofonu jest da się łatwo odkręcić, celem dokonania czyszczenia. Neumann oferuje opcjonalnie grille oznaczone kolorystycznie, aby każdy użytkownik korzystał z własnego mikrofonu. Siatka z cienkiego drutu, zamontowana na ramie na przedzie kapsuły, służy jako ekran chroniący przed podmuchami występującymi przy wymawianiu głosek wybuchowych.

Mikrofony Broadcast Line są zamontowane na elastycznym zawieszeniu, co pozwala na uniknięcie szumów strukturalnych. Zawieszenie jest kompatybilne ze standardowymi ramionami mikrofonów z segmentu Broadcast.

Charakterystyka akustyczna
W grill mikrofonu została wbudowana kapsuła K 04, posiadająca membranę o dużej średnicy i którą cechuje płaska charakterystyka częstotliwościowa do wartości 3 kHz. W wyższych częstotliwościach mikrofon charakteryzuje się prezencją zwiększoną do 2 dB.

Z racji tego, iż powyższe cechy mikrofonu zostały osiągnięte bez efektów drgania, mikrofon posiada znakomitą odpowiedź impulsową i transmituje wszelkie impulsy głosowe i muzyczne bez jakiegokolwiek zabarwienia.

Zintegrowany ekran chroniący przed podmuchami wywołanymi przez głoski wybuchowe

Ekran nie tylko chroni przed podmuchami wywołanymi przez głoski wybuchowe, lecz także przed osadzaniem się niepożądanych cząsteczek, takich jak wilgoć z układu oddechowego, nikotyna oraz pozostałości żywności, na membranie. Osłona może być odłączona bez użycia narzędzi w celu wyczyszczenia.

Charakterystyka elektryczna
Zamiast transformatora łączącego mikrofon ze źródłem zasilania, BCM 104 jest wyposażony w obwód elektroniczny, który, podobnie jak transformator, zapewnia dobre tłumienie sygnału wspólnego.

Ma to wypływ na skuteczne tłumienie zakłóceń powstających w efekcie modulacji liniowej.

Przy bardzo niskim poziomie szumów własnych, wynoszącym 7 dB (A) oraz odporności na przeciążenie do 138 dB SPL, mikrofon BCM 104 cechuje się ważonym zakresem dynamicznym dźwięku A wynoszącym 131 dB.

Filtr i tłumienie
Wzmacniacz BCM 104 cechuje się linearnością pracy do poziomu 20 Hz. Aktywny filtr skutecznie tłumi sygnały o mniejszej częstotliwości. W celu kompensacji efektu bliskości, w mikrofon wbudowano elektroniczny filtr górnoprzepustowy, uruchamiany za pomocą przełącznika. Filtr redukuje częstotliwości poniżej 100 Hz o 12 dB na oktawę.

Przycisk tłumienia wstępnego o wartości 14 dB ma na celu, w razie potrzeby, dostosowanie czułości do obwodów stosowanych w mikrofonach dynamicznych. Oznacza to jednak wzrost szumów własnych.

Obydwa przyciski są umieszczone w obudowie mikrofonu, gdyż są stosowane jedynie po ustawieniu wszelkich parametrów obiektu transmisyjnego.

Mocowanie
Preferowanym trybem działania jest zamocowanie mikrofonu BCM 104 lub BCM 705 na standardowym wysięgniku studyjnym.

Do mikrofonu dołączony jest adapter gwintowy, dopasowujący do różnych złączy. Aby zapewnić ochronę przed szumami konstrukcyjnymi, zarówno kapsuła, jak i mikrofon są zamocowane na elastycznym zawieszeniu.

Opcjonalne mocowanie obrotowe SW 5 pozwala na dodatkowe nachylenie mikrofonu o +/- 90°.

*Wzornictwo mikrofonu jest chronione znakiem towarowym Georg Neumann GmbH w niektórych państwach.

Dane techniczne

Mikrofon przewodowy/bezprzewodowy Mikrofon przewodowy
Zastosowanie Mikrofon emisyjny
Przetwornik mikrofonowy Ciśnieniowo-gradientowy
Charakterystyka kierunkowości Kardioidalna
Pasmo przenoszenia 20-20000 Hz
Napięcie wyjściowe 10 dBu
Poziom szumów 18 dB
Wymiary 64x85x110 mm (średnica x dł. x wys.) bez uchwytu
Waga 500 g
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) 138 dB
Czułość 22 mV/Pa
Złącze XLR3F
Pobór prądu 3,2 mA
Napięcie zasilania 48 V ±4 V
Impedancja 50 Ω