Aktualności

Otwarcie nowych ścieżek: oprogramowanie QSC Q-Sys na serwerach DELL

QSC ogłasza prezentację przełomowej technologii już istniejącej czwartej generacji oprogramowania Q-SYS, zainstalowanego na wysokiej wydajności standardowym serwerze Dell EMC PowerEdge R730. Ta pierwsza branżowa demonstracja jest spojrzeniem w przyszłość tego rynku, gdzie większe instalacje będą wykorzystywać scentralizowane i wykonujące szereg zadań jednostki przetwarzania danych. Demonstracje będą mieć miejsce podczas targów branży instalacyjnej ISE w Amsterdamie od 7 do 10 lutego, na stoisku 7-Q170.

Platforma Q-SYS to scentralizowane rozwiązanie w zakresie audio, video oraz kontroli (AVC), które pozwala na wykorzystanie już istniejącego sprzętu IT, protokołów oraz standardów. Platforma Q-SYS zbudowana jest z wykorzystaniem standardu przetwarzania sygnałów procesorów Intel i pracuje w oparciu o system operacyjny Linux oraz korzysta z protokołów sieciowych IEEE. Technologia prezentowana na ISE jest kolejnym etapem stosowania paradygmatu konstrukcyjnego, zakładającego oddzielenie istniejącego oprogramowania Q-SYS od poszczególnych urządzeń i stworzenie architektury, która będzie realizować kompleksowe i scentralizowane przetwarzanie sygnałów w zakresie AVC. Przy takim podejściu, zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, takie jak AEC czy eliminowanie sprzężeń zwrotnych, mogą stać się wspólnie rozwiązywanym problemem w przypadku każdej sali konferencyjnej w całym przedsiębiorstwie. Taka platforma, w połączeniu z zasobami relatywnie tanich peryferiów I/O (wejść/wyjść) sali konferencyjnej, pozwala użytkownikowi niezawodnie dystrybuować dostępne sygnały i kontrolować je przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieci IT.

Przejście do standardowego sprzętu serwerowego przybliża całą platformę do typowego środowiska IT działającego w przedsiębiorstwach i zapewnia szereg korzyści, szczególnie w środowiskach korporacyjnych oraz przedsiębiorstwach o zasięgu globalnym. Wśród nich znajdują się:

 • Prostota obsługi i znajomość rozwiązań: stosowanie się do ogólnie znanych rozwiązań pracy serwera, a także procedur jego obsługi i zarządzania jego pracą.
 • Scentralizowane zarządzanie zasobami: łatwiejsze przemieszczanie zasobów danego pomieszczenia, dodawanie ich i zamiana, zautomatyzowane wykorzystanie rozwiązań wymagających dużej mocy obliczeniowej, jak np. AEC (usuwanie echa akustycznego).
 • Elastyczność: bardziej efektywne wsparcie scentralizowanych, rozproszonych lub hybrydowych konfiguracji systemów, umożliwienie wdrożenia aktualnego i przyszłego oprogramowania oraz modeli usług serwisowych.
 • Niezawodność: redundantne źródła zasilania, połączenia sieciowe, podzespoły przechowywania danych, a także jednostki obliczeniowe, jak również obecność rozwiązań właściwych dla Dell BIOS, włączając w to Dell Remote Access Controller (DRAC).

„Przejście z dedykowanego sprzętu do centralnie wdrożonych rozwiązań programowych w zakresie video, audio oraz systemów kontroli ma głębokie uzasadnienie”, wyjaśnia Saar Litman pełniący funkcję starszego analityka w Wainhouse Reserach. „Dzisiejsi menedżerowie AV współpracują z departamentem IT i oczekują oni rozwiązań, które zachowują się jak rozwiązania IT w odniesieniu do skalowalności, rozbudowy, zarządzania oraz integracji z istniejącymi narzędziami IT. Technologia prezentowana przez QSC na ISE jest w bezpośrednim związku z trendem przechodzenia z rozwiązań sprzętowych w stronę rozwiązań programowych.”

„Spodziewamy się, że tego typu systemy staną się w przyszłości normą w przypadku instalacji wykorzystywanych w korporacjach oraz przedsiębiorstwach o dużej skali”, powiedział TJ Adams, Dyrektor Produktu w dziale systemów instalacyjnych QSC. „Działanie istniejącego, niezawodnego i przygotowanego do realizowania wymagających zadań oprogramowania Q-SYS na standardowym serwerze Dell EMC sprawia, że użytkownicy uzyskują pełną kompatybilność wsteczną i mogą rozszerzyć możliwości swoich systemów przez dodanie jedynie funkcjonalnych i niedrogich urządzeń peryferyjnych I/O w salach konferencyjnych, np. takich jak ostatnio zaprezentowany I/O-8 Flex Channel Expander. Jeśli wymagane jest przetwarzanie sygnałów konkretnie w danej sali spotkań, nasza oferta średnich i małych jednostek centralnych Unified oraz Integrated Core, włączając w to nowy Q-SYS Core 510i Processor, łatwo sprosta tym zadaniom, integrując się bezproblemowo z istniejącą infrastrukturą.”

„Co warto zaznaczyć, cały czas ciężko pracujemy nad wykorzystaniem istniejących i powszechnie stosowanych technologii, gdy tylko ma to uzasadnienie, takie jak użycie systemu Linux jako fundamentu dla naszego oprogramowania Q-SYS, w efekcie tworząc AVC Real-time Operating System (RTOS)”, dodaje Adams. „Nasza współpraca z Dellem jest najbardziej aktualnym przykładem tej filozofii. Są oni ekspertami o zasięgu globalnym w zakresie projektowania, produkcji i zapewnienia wsparcia w odniesieniu do serwerów klasy korporacyjnej, a firma QSC ma duże oczekiwania w zakresie korzystania z doświadczeń Della. Nasze współdziałanie pozwala zespołowi zajmującemu się rozwojem oprogramowania Q-SYS robić wszystko to, co jest najlepsze. Dzięki temu przesuwamy granice innowacji audio, video oraz kontroli na poziom oprogramowania w celu sprostania ciągle zmieniającym się potrzebom naszych partnerów oraz klientów.”

Uwzględniając ostatnie zapowiedzi produktów, QSC będzie cały czas kontynuować rozwój i rozszerzanie platformy Q-SYS w celu zapewnienia rozwiązań bazujących na standardach, które są niezwykle elastyczne w zastosowaniach, a równocześnie łatwe do wdrożenia i zarządzania. W tej grupie znajdują się kamery konferencyjne PTZ-IP, jednostki centralne Core o mniejszej liczbie kanałów, peryferia I/O, mostki oraz urządzenia do streamingu sygnałów.

„Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani faktem współpracy z firmą QSC i możliwością kształtowania przyszłości audio, video i platform ich kontroli”, powiedział Ron Pugh, vice-prezydent oraz dyrektor generalny Americas OEM Solutions, Dell EMC. „Przez dekady dostarczaliśmy wysokiej wydajności i niezwykle niezawodne rozwiązania w zakresie profesjonalnych rozwiązań serwerowych oraz informatycznych. Doceniamy wartość organizacji takich jak QSC w zakresie wprowadzania innowacji na płaszczyźnie oprogramowania przy wykorzystaniu naszej sprawdzonej biznesowej platformy serwerowej w celu zapewnienia kompleksowego produktu składającego się z architektury i rozwiązań, którego oczekują klienci IT.”

„Ponieważ działy AV oraz IT zmierzają w kierunku utworzenia ujednoliconej organizacji skupionej wokół ogółu zagadnień IT, menedżerowie są informowani, że audio, video oraz zarządzanie nimi są teraz pod ich opieką i oczekuje się od nich zestandaryzowanych platform klasy korporacyjnej, które można efektywnie skalować przy niewielkich kosztach.” powiedział Joe Pham, dyrektor naczelny w QSC. „Dzięki integracji elastycznej platformy programowej AVC z wydajnymi standardowymi serwerami Dell EMC demonstracja technologii Q-SYS na ISE podkreśla nieuniknione przesunięcie naszej branży w stronę platform IT opartych na standardowych rozwiązaniach. Wsparcie ze strony naszego cenionego partnera Dell EMC sprawia, że ta prezentacja jest też wyrazem kolejnego trendu „AV budowanego dla IT”. Jestem bardzo dumny z tego, że QSC jest pionierem w tych działaniach.”

Prezentacje technologii Q-SYS będą odbywać się według harmonogramu na stoisku QSC Systems 7-Q170 na ISE 2017 w Amsterdamie.

 • Sennheiser
 • Neumann
 • QSC
 • Hartke
 • Amphenol
 • Belden
 • Schill