Neumann prezentuje mikrofony BCM w wersji Black Edition

10 lipca 2024

Firma Neumann – legendarny producent mikrofonów studyjnych – zaprezentowała nową, wyjątkowo elegancką wersję Black Edition sprawdzonych wielkomembranowych mikrofonów BCM 104 oraz BCM 705.

Linia mikrofonów BCM firmy Neumann stała się rozwiązaniem referencyjnym dla wysokiej jakości audycji radiowych, streamingów i podcastów. Zarówno BCM 104, jak i BCM 705 zostały specjalnie zaprojektowane, aby sprostać wymaganiom DJ-ów radiowych, prezenterów wiadomości, gospodarzy talk-show, podcasterów i wszystkich, którzy przygotowują kontent audio dla swoich słuchaczy.

BCM 104 wykorzystuje nowo opracowaną kapsułę pojemnościową, natomiast BCM 705 jest  przystępniejszym cenowo mikrofonem dynamicznym. Od teraz oba mikrofony BCM są dostępne także w wersjach „mt” z matowym czarnym wykończeniem. Ciemny kolor jest wizualnie dyskretniejszy, a jednocześnie prezentuje się bardzo elegancko. To sprawia, że mikrofony BCM mt są idealne dla YouTuberów – i oczywiście dla każdego, kto preferuje sprzęt studyjny w  czarnym kolorze.

Dotychczasowa wersja mikrofonów BCM z matowym niklowym wykończeniem będzie nadal dostepna w sprzedaży. Technicznie obie wersje są identyczne i oferują autentyczne, legendarne brzmienie Neumanna.

BCM 104 - perfekcyjny mikrofon broadcastowy

BCM 104 został zaprojektowany tak, aby perfekcyjnie przekazywać emocje. Jego charakterystyczny kształt jest funkcjonalnie zoptymalizowany do stosowania ze standardowymi statywami radiowymi. Dzięki elastycznemu mocowaniu BCM 104 jest dobrze chroniony przed hałasem przenoszonym przez obudowę. Zintegrowany ekran pop za grillem chroni kapsułę przed podmuchami powietrza i głoskami wybuchowymi. Aby zapewnić większą higienę, grill można łatwo odkręcić w celu szybkiego wyczyszczenia.

Kapsuła pojemnościowa z dużą membraną w BCM 104 wychwytuje każdy niuans głosu bez zabarwień i niepożądanych artefaktów. Obwód elektroniczny BCM 104 zapewnia wyjątkowo niski poziom szumów własnych wynoszący zaledwie 7 dB-A i może wytrzymać ogromne poziomy ciśnienia akustycznego do 138 dB bez zniekształceń. Jego zbalansowane wyjście jest beztransformatorowe, co zapewnia minimalne zakłócenia przy szumach i wysoki poziom tłumienia sygnału wspólnego w przypadku sygnałów obcych, np. z ekranów komputerów. Filtr poddźwiękowy tłumi częstotliwości poniżej 20 Hz. Do obsługi mowy z bliskiej odległości dostępny jest opcjonalny filtr dolnoprzepustowy 100 Hz, która kompensuje efekt bliskości. Drugi przełącznik aktywuje tłumienie wstępne –14 dB, aby zmniejszyć poziom wyjściowy BCM 104 do użytku ze sprzętem przeznaczonym do mikrofonów dynamicznych, które zazwyczaj mają znacznie niższą czułość niż mikrofony pojemnościowe. Obydwa przełączniki są ukryte wewnątrz mikrofonu, ponieważ opcje dolnego i wstępnego tłumienia są zwykle wybierane tylko raz, podczas konfiguracji.

Zaprojektowany do pracy z głosem

BCM 104 ma stałą charakterystykę kardioidalną z doskonałym tłumieniem dźwięku dochodzącego z tyłu. Jego charakterystyka częstotliwościowa jest bardzo liniowa z delikatnym wzmocnieniem obecności około 4 kHz i lekkim podniesieniem tonów wysokich powyżej 10 kHz w celu zwiększenia zrozumiałości mowy. Dzięki wyjątkowej reakcji na stany przejściowe, BCM 104 rejestruje każdy niuans ludzkiego głosu z oszałamiającą szczegółowością. Ze względu na szerokie pasmo przenoszenia, BCM 104 może być używany do znacznie większej liczby zastosowań niż tylko związanych ze słowem mówionym, np. śpiewu i mikrofonowania instrumentów.

BCM 705 - dla ambitnych twórców audio

Dzięki elastycznemu mocowaniu mikrofonu i zaprojektowanemu od nowa wewnętrznemu zawieszeniu kapsuły, BCM 705 jest podwójnie chroniony przed hałasem przenoszonym z obudowy. Wewnętrzny ekran z pianki chroni kapsułkę przed trzaskami, a także brudem, wilgocią i nikotyną. Aby zapewnić większą higienę, grill można łatwo odkręcić w celu szybkiego czyszczenia.

BCM 705 to mikrofon dynamiczny z kapsułą z ruchomą cewką. Kapsuły dynamiczne są bardzo wytrzymałe i chociaż brzmią mniej szczegółowo niż przetworniki pojemnościowe, starannie zaprojektowany Neumanny BCM 705 o charakterystycznym wyglądzie jest kojarzony z „brzmieniem FM”, szczególnie w Stanach Zjednoczonych z ich długą tradycją prywatnego radia.

BCM 705 szczególnie dobrze sprawdza się w lokalnych stacjach radiowych i małych studiach, a także w wymagających zastosowaniach związanych ze streamingiem i podcastami. Jego hiperkardioidalna charakterystyka kierunkowości i kapsuła zoptymalizowana pod kątem mowy z małej odległości pomagają chronić przed zewnętrznymi dźwiękami, nawet jeśli optymalizacja akustyczna nie jest idealna. Pasmo przenoszenia BCM 705 jest specjalnie dostosowane do ludzkiego głosu. Delikatne wzmocnienie obecności powyżej 2 kHz poprawia zrozumiałość mowy, podczas gdy miękkie podbicie basu kompensuje efekt bliskości, tworząc bas, który jest pełny, ale nie dudniący. BCM 705 nie wymaga zasilania fantomowego i jest niezwykle łatwy w konfiguracji: wystarczy podłączyć go do wejścia mikrofonowego i jest gotowy do pracy.

Chociaż BCM 705 jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowań związanych z mową w środowiskach nadawczych i podcastach, można go używać również w studiu nagraniowym. Będąc mikrofonem dynamicznym, BCM 705 z łatwością radzi sobie z wysokimi poziomami SPL, co czyni go doskonałym wyborem dla ekspresyjnych wokalistów, jasnych instrumentów dętych blaszanych i głośnych kolumn gitarowych.

Cena i dostępność

Mikrofony BCM 104 i 705 w wersji Black Edition będą dostępne w Polsce w sierpniu w katalogowych cenach 4999 zł (BCM 104) i 3179 zł (BCM 705).

KONTAKT DLA PRASY:
Edward Popławski, Manager ds. komunikacji, Aplauz Sp. z o.o.
+48 606 408 162
edek.poplawski@aplauzaudio.pl