Neumann ogłasza kolejne nowości na NAMM

29 stycznia 2024

Firma Neumann – jeden z czołowych światowych producentów rozwiązań audio – podczas targów NAMM zaprezentowała kolejne nowości: nową kapsułę wszechkierunkową KK 13 do miniaturowych mikrofonów MCM oraz ważną aktualizację interfejsu MT48, która przekształca go w swobodnie konfigurowalny sterownik monitorowania.

Nowe rozwiązania dla systemu Neumann MCM

Na targach NAMM 2024 Neumann zaprezentował nową kapsuła wszechkierunkowa KK 13, przeznaczona dla systemu miniaturowych mikrofonów z klipsem (Miniature Clip Microphone System – MCM), która będzie alternatywą dla standardowej kapsuły kardioidalnej KK 14. Dźwięk kapsuły KK 13 jest równie zbalansowany, ale jednocześnie jest bardziej otwarty niż kapsuły kardioidalnej KK 14 z powodu charakterystyki wszechkierunkowej. Oprócz tego nowy model kapsuły nie posiada efektu zbliżeniowego.

Model KK 13 jest rekomendowany do użycia na cichych scenach lub podczas rejestrowania w typowych scenariuszach studyjnych, gdzie wymagane jest uzyskanie szczególnie naturalnego brzmienia, a jednocześnie mniejsza odporność na sprzężenia zwrotne kapsuły wszechkierunkowej nie stanowi żadnego problemu. Kapsuła KK 13 będzie dostępna jedynie jako oddzielny element. Wszystkie instrumentalne zestawy MCM będą nadal dostarczane z kapsułą kardioidalną KK 14 w standarzie.

System MCM uzupełnią też dwie nowe gęsie szyje SH 100 oraz SH 250, które są odpowiednio o 50 mm krótsze i o 100 mm dłuższe w porównaniu do standardowej gęsiej szyi SH 150, która ma długość 150 mm. W związku z tym popularny zestaw MCM 114 vio/vla do skrzypiec i altówki obecnie będzie dostarczany z krótszą gęsią szyją SH 100. Wszystkie inne zestawy będą nadal miały standardową gęsią szyję SH 150. W systemie MCM oddzielnymi produktami będą przewody o różnych długościach. Opcją dla standardowych przewodów o długości 1,8 m będą krótsze przewody o długości 0,6 m oraz znacznie dłuższe przewody o długości 3 m, które będą dostępne ze wszystkimi czterema typami złączy (mini jack, LEMO, Microdot, Mini-XLR4).

„Dążymy do tego, aby w coraz większym stopniu rynkowi dźwięku live zapewniać ofertę z rozwiązaniami referencyjnymi, które pozwolą przenieść dźwięk Neumanna na scenę. System MCM szybko stał się nowym punktem odniesienia w przypadku omikrofonowania instrumentów i obecnie jest sukcesywnie uzupełniany o dodatkowe produkty. Kapsuła wszechkierunkowa KK 13 jest znakomitą opcją dla cichszych scen i studiów” - wyjaśnia dyrektor generalny firmy Neumann, Ralf Oehl.

Cechy KK 13:

  • Warstwowa budowa kapsuły eliminująca dotychczasowe ograniczenia technologii elektretowej
  • Niesamowita klarowność dźwięku w krytycznych zakresach częstotliwości
  • Charakterystyka wszechkierunkowa
  • Niezrównana spójność brzmieniowa
  • Wytrzymała i trwała konstrukcja

Funkcja Monitor Mission dla MT 48

Podczas targów niemiecki producent zaprezentował również aktualizację do interfejsu audio MT 48, który został wprowadzony na rynek w ubiegłym roku. Monitor Mission przekształca MT 48 w swobodnie konfigurowalny sterownik monitorowania. Oprócz pracy w trybie mono oraz stereo, Monitor Mission pozwala również obsługiwać formaty przestrzenne takie jak 5.1, a także bardzo popularne immersyjne formaty audio takie jak Dolby Atmos 7.1.4. To otwiera całkowicie nowe możliwości zastosowań, w szczególności w obszarze miksowania oraz masteringu dźwięku.

Monitor Mission zawiera rozwiązania elastycznego zarządzania basami oraz złożone funkcje wyrównywania dźwięku służące do precyzyjnego dopasowania częstotliwości oraz charakterystyki czasowej głośników w zależności od pozycji odsłuchowej. Funkcja Downmix umożliwia monitorowanie dźwięku wielokanałowego w trybie mono lub stereo.

Rozszerzone możliwości połączeń sprawiają, że monitory studyjne mogą być podłączone na różne sposoby, zarówno w domenie analogowej, jak również cyfrowej za pośrednictwem złączy S/PDIF lub ADAT. Możliwe jest nawet wykorzystanie kilku różnych typów połączeń w przypadku jednej grupy głośników. Używając czterech wyjść analogowych monitorów oraz zewnętrznego konwertera ADAT można stworzyć systemy o konfiguracji nawet do 7.1.4. Dodatkowo wbudowany interfejs AES67 daje możliwość połączenia najwyższej jakości wielokanałowych konwerterów takich jak Merging Hapi MKII oraz/lub monitorów studyjnych Neumann w wersji AES67. W ten sposób można skonfigurować system z praktycznie dowolną liczbą kanałów.

„Monitor Mission przekształca MT 48 w interfejs dźwięku immersyjnego! To sprawia, że MT 48 jest praktycznie bezkonkurencyjny – z wyjątkiem siostrzanego produktu, Merging Anubis, w którym Monitor Mission sprawdził się już w niezliczonych profesjonalnych konfiguracjach. Użytkownicy mogą być zatem pewni, że otrzymują doskonałe rozwiązanie. Co więcej, rozszerzone możliwości połączeń MT 48 w porównaniu do Anubisa zapewniają rozwiązania immersyjne jeszcze bardziej elastyczne i dostępne dla studiów dowolnej wielkości. Zintegrowana obsługa AES67 oraz wejście i wyjście USB działające w trybie pełnej zgodności powodują, że MT 48 jest perfekcyjnym interfejsem do łatwej integracji” - powiedział Stephan Mauer, manager produktu.

Ceny i dostępność

Monitor Mission nie wymaga pobrania, ponieważ jest częścią oprogramowania sprzętowego MT 48 od wersji 1.6.x, które będzie udostępnione w lutym. Monitor Mission jest aktywowany przy użyciu indywidualnego klucza programowego. Użytkownicy, którzy zarejestrują swój interfejs MT 48 u producenta przed 1 lipca 2024, otrzymają swój klucz aktywacyjny Monitor Mission bezpłatnie.

Cechy:

  • Przekształca MT 48 w interfejs dźwięku immersyjnego oraz sterownik monitorowania
  • Przeznaczony do pracy z dźwiękiem mono, stereo, przestrzennym i immersyjnym
  • Funkcja Downmix umożliwiająca odsłuch słuchawkami
  • Elastyczne zarządzanie basami
  • Wyrównanie działania podłączonych głośników w pomieszczeniu w domenie częstotliwościowej i czasowej
  • Wsparcie dla zdalnego sterowania aplikacją za pośrednictwem sieci
  • W pełni funkcjonalny w trybie pracy samodzielnej oraz w trybie pełnej zgodności

Ikoniczny dźwięk Neumanna dla wszystkich systemów bezprzewodowych

Nieco wcześniej Neumann poinformował o wprowadzeniu do oferty nowych kapsuł mikrofonowych do nadajników ręcznych. Pojemnościowe kapsuły mikrofonowe KK 104/105 S oraz KK 204/205 do systemów bezprzewodowych ustanowiły nowy punkt odniesienia w zakresie dostarczania ze sceny dźwięku o jakości studyjnej ze swobodą, którą zapewnia transmisja bezprzewodowa. Dotychczas w te przetworniki mikrofonowe były wyposażane jedynie nadajniki ręczne firmy Sennheiser. Dzięki modelom KK 104 U oraz KK 105 U dźwięk Neumanna jest teraz dostępny użytkownikom systemów bezprzewodowych innych producentów. Z nowymi przetwornikami Neumanna są kompatybilne nadajniki ręczne firm Sony i Lectrosonics (wszystkie modele), Mipro, ACT, Shure (wszystkie modele z wyjątkiem systemów BLX oraz GLX-D).

„Nowe kapsuły mikrofonowe ostatecznie dają wszystkim użytkownikom, korzystającym z różnych systemów bezprzewodowych, dźwięk wokalu bez żadnych kompromisów, który też idealnie pasuje podczas nagrań studyjnych” - wyjaśnia dyrektor generalny firmy Neumann, Ralf Oehl.

KONTAKT DLA PRASY:
Edward Popławski, Manager ds. komunikacji, Aplauz Sp. z o.o.
+48 606 408 162
edek.poplawski@aplauzaudio.pl