Aktualności

Alcons wprowadza do oferty system liniowy LR24 Pro-Ribbon Line-Array

Po bardzo pozytywnej reakcji branży podczas ubiegłorocznych targów ProLight+Sound, nowy profesjonalny wstęgowy system liniowy Alcons LR24 miał swój oficjalny debiut rynkowy w trakcie targów NAMM Show. Trójdrożny system liniowy średniego formatu typu bi-amp, który wykorzystuje technologię pro-ribbon, będzie dostępny w ofercie polskiego dystrybutora - firmy Aplauz - już w kwietniu bieżącego roku.

System LR24 jest przeznaczony do odtwarzania średnich i wysokich częstotliwości i cechuje się niezwykle dużym zakresem dynamiki z szybką odpowiedzią impulsową i zapewnieniem nawet o 90% mniejszych zniekształceń. Te właściwości pozwalają uzyskać niemal liniową charakterystykę, z optymalną czystością dźwięku i nieskompresowaną równowagą brzmieniową, identyczną przy każdym poziomie ciśnienia akustycznego.

„Dzięki temu nowemu systemowi kolejny raz mogliśmy wprowadzić nowe technologie, kontynuując nasze starania o zapewnienie naturalnego, niekoloryzowanego wzmocnienia dźwięku z intuicyjną odpowiedzią, niezależnie od rodzaju i wielkości aplikacji” - powiedział Dr Phil de Haan, szef działu badań i rozwoju firmy Alcons.

Technologia, wyznaczająca standardy 

Całkowicie naturalna, cylindryczna powierzchnia falowa specjalnie zaprojektowanego przetwornika RBN1202rs 12" pro-ribbon oraz akustycznie i elektronicznie symetryczna konfiguracja komponentów zapewniają najlepsze w wśród podobnych systemów możliwości sterowania kątem propagacji dźwięku, zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej, aż do najwyższych częstotliwości bez żadnych zniekształceń wynikających z konstrukcji tuby. Bardzo spójny pionowy kąt promieniowania pozwala na niedestrukcyjne dla dźwięku łączenie modułów w celu zapewnienia maksymalnego zasięgu wysokich częstotliwości i ich stabilności.

Duża 12-calowa cewka głosowa RBN1202 cechuje się wyjątkową mocą wyjściową osiągającą 2500 W oraz stosunkiem 1:15 mocy RMS do szczytowej w paśmie od 1000 Hz do 20000 Hz. To zapewnia wyjątkową klarowność dźwięku w połączeniu z praktycznie nieograniczonym zapasem dynamiki.

Sekcja MF składa się z dwóch przetworników średniotonowych 6,5" o wysokiej sprawności i z neodymową strukturą motoryczną, które są współosiowo zamontowane za driverem wysokich częstotliwości w konfiguracji z tubą.

Sekcja LF zapewnia zwarte i precyzyjne niskie częstotliwości z najwyższą mocą wyjściową przy możliwie najniższym poziomie zniekształceń. Nowa generacja 12-calowych przetworników jest wyposażona w neodymowy układ mechaniczny z dużą podwójną 3,5-calową cewką głosową, który zapewnia wyraźnie większy zakres wychyleń membrany, przy zachowaniu wysokiej skuteczności.

Model LR24 jest zasilany przez wzmacniacz Sentinel z wbudowanym sterownikiem głośników, który pozwala zoptymalizować charakterystykę systemu przez wykorzystanie przetwarzania dźwięku VHIR właściwego dla określonej konfiguracji. Przygotowane wcześniej okablowanie Signal Integrity Sensing zapewnia dynamiczną kompensację połączenia przewód/złącze między LR24 a oprogramowaniem ALC. To w jeszcze większym stopniu zapewnia niezniekształconą, naturalną reprodukcję dźwięku 1:1, niezależnie od długości przewodu i rzeczywistego obciążenia wzmacniacza, ze współczynnikiem tłumienia w systemie 10000.

Nowy system - nowe możliwości

Zgłoszony do opatentowania system podwieszania pozwala na zastosowanie zawieszenia skompresowanego oraz nieskompresowanego, z możliwością ustawienia kąta między modułami bez konieczności uniesienia całego klastra. Jego dopuszczalne obciążenie robocze (WLL) to 24 obudowy z zapewnieniem współczynnika bezpieczeństwa 10:1.

System LR24 jest odpowiedni do użycia w średnich i dużych nagłośnieniach koncertowych oraz aplikacjach produkcyjnych i wchodzi w skład „The Ribbon Network” - międzynarodowej sieci wypożyczania systemów Alcons Audio.

Tom Back, dyrektor zarządzający Alcons Audio, powiedział: „LR24 wypełnia lukę, jaką mieliśmy między kompaktowym modelem LR18 a systemem liniowym dużego formatu LR28 pro-ribbon i jako taki jest bezpośrednią pochodną obydwu tych systemów, współdzieląc takie cechy jak niewielka masa, wysoka moc z rozwiązaniem bi-amp, a także unikatowy system podwieszania zaczerpnięty z większego systemu LR28. Otrzymaliśmy wiele sygnałów od użytkowników Alcons, że szukają oni wysokiej jakości systemu koncertowego. W większości przypadków ich system LR28 pełniący główną rolę był po prostu za duży, ale jego znakomite właściwości dźwiękowe były niezbędne.”

Ze względu na całkowicie neutralny, wyjątkowo dynamiczny i cechujący się ultraniskim poziomem zniekształceń charakterystyczny dźwięk Alcons, system LR24 może być użyty w przypadku dowolnej aplikacji i każdego źródła dźwięku, od mowy przez muzykę klasyczną, jazz, wszelkie odmiany popu, aż po elektroniczną muzykę taneczną i na koncertach hard-rockowych kończąc.

Phillip „Dr Phil” de Haan, szef działu badań i rozwoju firmy Alcons podsumowuje: „Dzięki temu nowemu systemowi kolejny raz mogliśmy wprowadzić nowe technologie, kontynuując nasze starania o zapewnienie naturalnego, niekoloryzowanego dźwięku z intuicyjną odpowiedzią, niezależnie od rodzaju i wielkości aplikacji. Od dwumiejscowego studia po dwa tysiące miejsc na Broadwayu lub dwudziestotysięczną publiczność na koncercie hardrockowym – wszędzie z dokładnie takim samym, przełomowym, wysokiej rozdzielczości dźwiękiem. Lub jak to ujęliśmy: „Dostaniesz dokładnie to, co zmiksujesz!”

 
  • Sennheiser
  • Neumann
  • Alcons
  • QSC
  • AVE
  • Hartke
  • Amphenol
  • Belden
  • Schill