Aktualności

Neumann MA 1 – pierwszy automatyczny kalibrator firmy Neumann do ustawiania monitorów studyjnych

Niemiecka firma Neumann.Berlin, specjalizująca się w produkcji sprzętu studyjnego, przedstawia MA 1 – kompletne narzędzie do kalibracji i korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych, dedykowane monitorom studyjnym marki Neumann. Algorytmy kalibracji zostały opracowane we współpracy z Fraunhofer IIS – najlepszym na świecie instytutem obróbki sygnałów dźwiękowych, dzięki czemu gwarantują możliwie najwyższą jakość odsłuchu w dowolnych warunkach, od amatorskich pomieszczeń bez izolacji dźwiękowej po profesjonalne studia.

System składa się ze specjalnie skalibrowanego mikrofonu pomiarowego firmy Neumann oraz dedykowanego oprogramowania dla komputerów Mac i Windows.

„Notujemy ogromny wzrost popytu na monitory studyjne Neumann, w niektórych przypadkach popyt jest aż o 60% większy niż w poprzednim roku. Na podstawie opinii użytkowników ustaliliśmy, że jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jest najwyższa spójność akustyczna naszych monitorów – oznacza to, że różne modele monitorów dają identyczną jakość miksowania dźwięku w różnych warunkach odsłuchu. Ma to krytyczne znaczenie zwłaszcza podczas produkcji toczącej się w różnych studiach dźwiękowych. Logicznym krokiem naprzód było udoskonalenie tej zalety, uzupełniając ją o system automatycznej korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych. Wraz z naszym partnerem, czyli Instytutem Obwodów Scalonych (IIS) Fraunhofer, chcemy stworzyć własny, referencyjny system korekty rozmieszczenia monitorów studyjnych, który sprawdzi się zarówno w małych studiach domowych, jak i w dużych, profesjonalnych studiach produkcji dźwięku” - wyjaśnia Ralf Oehl, dyrektor firmy Neumann.Berlin.

System automatycznej kalibracji położenia monitorów studyjnych firmy Neumann współpracuje ze wszystkimi systemami stereofonicznymi z linii KH z DSP, czyli aktualnie modelem KH 80 DSP, a także analogowymi monitorami studyjnymi KH 120, KH 310 i KH 420 z subwooferem KH 750 DSP.

„Oferujemy doskonale współgrający zintegrowany system. Umożliwia on ustawianie i korektę położenia monitorów dźwiękowych znacznie precyzyjniej niż systemy innych producentów, ponieważ to my najlepiej znamy się na parametrach naszych głośników i potrafimy je prawidłowo uwzględnić w kalibracji. Automatyczny kalibrator ustawienia monitorów studyjnych korzysta z nowatorskich algorytmów kalibracji, tworzących krzywą docelową charakterystyki dopasowanej do faktycznych warunków dźwiękowych pomieszczenia, a następnie rozwiązujących niedostatki akustyczne za pomocą precyzyjnie dobranych ustawień. Jednocześnie krzywą docelową charakterystyki można ręcznie dostosować do własnych potrzeb i upodobań użytkownika” - mówi Markus Wolff, kierownik ds. portfolio produktów. 

System korekty akustycznej firmy Neumann: proste rozwiązanie skomplikowanych problemów 

Firma Neumann szczyci się dziesięcioleciami doświadczenia w kalibracji systemów monitorów studyjnych, które zostało zawarte w oprogramowaniu dla MA 1. Działa niczym osobisty asystent użytkownika, prowadząc go krok po kroku przez pomiary oraz analizuje kalibrowane środowisko odsłuchowe. W programie zrezygnowano ze zbędnych optycznych „fajerwerków”. Opracowane przez program dane korekty akustycznej są zapisywane i następnie bezpośrednio przetwarzane przez monitory sterowane procesorami DSP. 

„Ten sposób działania jest dla nas ogromnie ważną zaletą. Użytkownik nie musi instalować wtyczki i ponownie jej wyłączać, aby eksportować dźwięk. Nie musi również pracować z programami obarczonymi potencjalnymi błędami. Po ustawieniu monitorów wedle kalibracji, dźwiękowiec pracuje w znany mu sposób, ciesząc się jednak znacznie lepszym dźwiękiem” - podkreśla Markus Wolff.

Oprogramowanie może bezpośrednio sterować monitorami stereofonicznymi KH 80 DSP. Pozostałe monitory stereo z linii KH (bez procesorów DSP) można ustawiać podłączywszy je do analogowych wyjść subwoofera KH 750 DSP. Posiadacze monitorów KH 120, KH 310 i KH 420 mogą liczyć zatem nie tylko na znacznie szerszą charakterystykę niskich tonów, a także na ustawienie głośników skorygowane o akustykę pomieszczenia oraz, co jest zupełnie wyjątkowe, linearyzację fazy głośników analogowych.

„Automatyczny kalibrator MA 1 to nowy rozdział w historii monitorów studyjnych marki Neumann. Od testerów napływają już bardzo obiecujące opinie. Począwszy od prostego interfejsu użytkownika i funkcji dedykowanych przede wszystkim układom stereofonicznym, zamierzamy rozwijać funkcje i sposób pracy w programie za pomocą aktualizacji tworzonych wedle sugestii klientów. Zamierzamy rozszerzyć możliwości kalibratora o dźwiękowe układy wielokanałowe” - dodał Ralf Oehl.

Oprogramowanie MA 1 dostępne jest na systemy MacOS i Windows 10. Katalogowa cena detaliczna systemu MA 1 – w komplecie z wysokiej jakości mikrofonem pomiarowym Neumann – wynosi 1129 zł. 

  • Sennheiser
  • Neumann
  • Alcons
  • QSC
  • AVE
  • Hartke
  • Amphenol
  • Belden
  • Schill